Salgının kaybedenleri kategorisinde ilk sıralarda yer alan sinema sektörü normalleşme sürecini dört gözle bekliyor. Ülkede genelinde faaliyet gösteren Cinegold Sinemaları’nı çatısı altında barınd NBU Gold Sinema İşletmeciliği A.Ş Sinema Grup Başkanı Bulut Balkis, “geçen bir buçuk yıllık dönemde çalışanlarının maddi yönden herhangi bir kayıp yaşamaması için arayış içine girdi.

1965 yılında inşaat, tarım, otomotiv ve emlak sektörü ile başlayan ticari yolculukta sektör çeşitliliğine daha sonra sinemayı da ekleyip ülke genelinde toplamda 12 kentte Cinegold Sinemaları’nın faaliyet gösterdiğini aktaran Balkis, ” 12 ilimizde toplamda 64 sinema salonumuz mevcuttur. Toplamda 7 bin koltuk sayısı ile hizmet veriyoruz. Hedefimiz 2023’te 400 salonun üzerine çıkmak.” dedi. Pandemi dolayısıyla sinema salonlarının kapandığını vurgulayan Balkis, şöyle devam etti: “Çalışanlarımızı çıkarmayı düşünmedik ve maddi anlamda destek olmak için hemen arayışa girdik. Medikal alanda üretim yapmaya karar verdik. Gerekli izinleri aldıktan sonra patentli üç farklı maske üretiminin yanında cerrahi ve medikal önlük üretimine başladık.  Şuan da hem yurt içinde pazarlıyor hem de yurtdışına 40 ülkeye ihraç ediyoruz. Zor bir dönemde olmamıza rağmen hiç kimseyi çıkarmadık. Salgın sürecinde çalışan arkadaşlarımızla gerekli tedbirler alarak üretime devam ettik. ”

Sinemaya yatırıma devam

Sinema sektöründeki hedeflerini anlatan Balkis, sadece film izleten ve gösteren değil üreten sinema olmaya karar verdiklerini de şu sözlerle dile getirdi: “Kendimize ait atölyemizde sinema koltukları, perde, ses yalıtım malzemeleri, zemin döşeme, ahşap ve kumaş panellerimizi kendimiz yapıyoruz. Aynı zamanda mısırı da tarladan kendimiz üretiyoruz. Bu yıl 100 dönüm mısır ekerek yeni pazar oluşturarak çitçilerimize istihdam sağladık. Cinegold Sinemaları üreterek büyümeye devam edecek. Şu anda Türkiye’de sinema yatırımı yapan tek firmayız. Kısa sürede hedefimiz zincir gruplar arasında ilk üçe girmek. Özellikle bu süreçte devletimizin desteğini aldık. Devletimiz elinden geldiği kadar destek olmaya çalışıyor. Bu sayede ilk yatırımlarımızı Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde başladık. ”

Kaynak: https://karadenizekonomi.com.tr/Haberler/K-Ekonomi-1/K-EkonomiDiger-41/CINEGOLD_SINEMALARI_URETEREK_BUYUMEYE_DEVAM_EDECEK-13294

Benzer Haberler